Dzisiaj jest 23.05.2019.
Jesteś w:    Start
Spektakl patriotyczny Drukuj
      Młodzież z Zespołu Szkół Budowlanych w Mielcu na patriotycznym spektaklu 7 listopada 2018 roku z okazji 100 – lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości młodzież z Zespołu Szkół Budowlanych z klas: II TC, IITA, ITB, ITC obejrzała spektakl „Pokolenie 1920” wrocławskiego Teatru Artens. Widzowie byli pod ogromnym wrażeniem widowiska uzupełnionego multimedialnymi pokazami.

Początek spektaklu to ostatnie chwile przed wybuchem II wojny światowej. Bohaterowie, Krzysztof i Barbara, są młodymi, pełnymi życia ludźmi. Po klęsce wrześniowej nie pozostają bierni i przyłączają się do ruchu oporu. Akcje bojowe i straty wśród przyjaciół nadają z czasem ich walce również cechy osobistego rewanżu. W przypadkowej łapance Krzysztof zostaje pojmany przez Niemców. Ponieważ znajdują przy nim znaczek PW, trafia w ręce Gestapo. Pomimo cierpień wytrzymuje przesłuchania, po których zostaje wywieziony do obozu koncentracyjnego. Tam styka się z postawami zwykłych ludzi pragnących jedynie przetrwać w sytuacji ciągłego zagrożenia nieludzkim traktowaniem, cierpieniem i śmiercią. Udaje mu się przeżyć.Po wkroczeniu na ziemie polskie Armii Czerwonej, bohaterowie nie składają broni. Kontynuują walkę, tym razem z okupantem komunistycznym. Zostają pojmani przez służby UB. Okazuje się, że metody śledcze nowej władzy nie różnią się niczym od tych stosowanych przez Gestapo. Zbrodnicze wyroki zapadają nawet łatwiej, ferowane w majestacie prawa. Wraz z upływem czasu i krzepnięciem sytuacji politycznej w Europie, powoli zanika nadzieja na wywalczenie wolności dla ojczyzny. Pozostaje jedynie poczucie własnej godności, honor i wierność przysiędze. Opiekunkami uczniów były: Jadwiga Stala –Dudek, Bogumiła Starzyk, Iwona Kopera i Elżbieta Światowiec.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »