Dzisiaj jest 10.12.2019.
Jesteś w:    Start
Dawny Mielec "Za sztreką" Drukuj
       W marcu uczniowie z klas I TA, I TB uczniowie w ramach zajęć z wiedzy o kulturze odwiedzili Muzeum Regionalne „Jadernówka”, gdzie zapoznali się z wystawą „Za sztreką”. Zaprezentowane zdjęcia to wieloobrazowa opowieść o nowym osiedlu Mielca, którego budowę rozpoczęto w ramach inwestycji COP-u pod koniec lat 30 minionego stulecia.

Po II wojnie fabryka lotnicza ruszyła na nowo a wraz z nią ruszyła rozbudowa nowej dzielnicy miasta. Nowe skupiska bloków mieszkalnych, nowe obiekty użyteczności publicznej - szkoły, kościół, dom kultury czy stadion miejski, ale też codzienne życie, sklepy, restauracje, spacery - to wszystko zobaczyć można na ponad 100 fotografiach z lat 1950-1989. Autorami zdjęć są zarówno fotografowie zawodowi - Wiktor Jaderny, Jerzy Jarosz, Edward Niedbała, Władysław Parkosz, jak i amatorzy - np. Zygmunt Szczeciński, który jest autorem świetnych ujęć panoramicznych z końca lat 50. Uczniowie oglądając fotografie, mogli zobaczyć miasto i znane im ulice w latach, które pamiętają ich dziadkowie i rodzice. Młodzież zapoznała się też ze stała wystawą fotografii.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »