Dzisiaj jest 14.07.2020.
Jesteś w:    Start arrow Aktualności szkolne arrow Narodowe Czytanie w Pałacyku Oborskich
Narodowe Czytanie w Pałacyku Oborskich Drukuj
         7 września 2019 roku w Pałacyku Oborskich odbyło się Narodowe Czytanie zorganizowane przez II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Mielcu. W tym roku  młodzież czytała nowele polskie. W tej pięknej akcji wzięli udział uczniowie i polonistki Jadwiga Stala – Dudek i Grażyna Paduch z Zespołu Szkół Budowlanych im. Żołnierzy Armii Krajowej w Mielcu. Zgromadzeni widzowie mieli okazję wysłuchać nowel: „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynkę”  Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) Brunona Schulza. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc. 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »