Dzisiaj jest 10.07.2020.
Jesteś w:    Start arrow Aktualności szkolne arrow Maturzyści z ZSB w Państwowym Muzeum Auschwitz - Birkenau
Maturzyści z ZSB w Państwowym Muzeum Auschwitz - Birkenau Drukuj

Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie – maturzyści z ZSB w Państwowym Muzeum Auschwitz - Birkenau

20 września 2019 roku młodzież z klas IV technikum z Zespołu Szkół Budowlanych w Mielcu zwiedzała Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau. Przyszli maturzyści z ogromną zadumą wsłuchiwali się w słowa przewodników, przemierzając drogę jaką kiedyś pokonywali ludzie skazani na zagładę. Przekroczenie bramy z ironicznym napisem „Praca czyni wolnym” i znalezienie się na terenie największego obozu nazistowskiego w Europie, w którym zginęło ponad półtora miliona istnień ludzkich, to dla młodych ludzi niezwykłe przeżycie.


Uczniowie poznali zasady funkcjonowania obozu Auschwitz i Birkenau, zobaczyli komory gazowe, w których zachowały się ślady paznokci ludzi umierających powolną śmiercią przez uduszenie, a następnie ujrzeli krematoria, gdzie w czasie funkcjonowania obozu palono ofiary. W zadumie uczniowie zobaczyli celę , w której śmiercią głodową zmarł ksiądz ojciec Maksymilian Kolbe, oddawszy życie za innego więźnia Szymona Gajowniczka. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Birkenau. Na tym terenie uczestnicy wycieczki zobaczyli rampę kolejową, na którą wjeżdżały kolejne transporty ludzi o życiu, których decydował lekarz, stojący na rampie – pan życia i śmierci. Birkenau to przerażający dowód zaplanowanej z wielką precyzją zbrodniczej machiny. Niezwykle wymowny jest pomnik – miejsce pamięci, to tablice zapisane w językach wielu narodów: Niechaj na wieki będzie krzykiem rozpaczy i przestrogą dla ludzkości to miejsce, w którym hitlerowcy wymordowali około półtora miliona ludzi… Dla przyszłych maturzystów to była niezwykła lekcja historii i języka polskiego. Należy podkreślić, iż wyjazd do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau dla maturzystów mieleckiej „budowlanki” to już tradycja. Organizatorkami wyjazdu były polonistki ZSB: Jadwiga Stala – Dudek i Grażyna Paduch. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: Elżbieta Światowiec, Agata Robak, Anna Matras – Moryl i Krzysztof Midura.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »