Dzisiaj jest 14.08.2020.
Jesteś w:    Start
Tarnów oczami przyszłych architektów Drukuj
     4 października 2019 roku uczniowie z klasy IT C i IT Cp poznawali style architektoniczne zabytków Tarnowa. Pierwszym punktem wycieczki był godzinny wykład na temat sztuki barokowej. Po czym młodzież wyruszyła na wycieczkę po mieście, gdzie oglądała architekturę sakralną i świecką grodu.
Wśród zabytków prym wiedzie styl renesansowy. Sztuka tego okresu objawiła się: pomnikami nagrobnymi członków rodziny Tarnowskich zdobiącymi wnętrze katedry, budynkiem ratusza, wystrojem architektonicznym Domu Mikołajowskiego, dziełami obronnymi oraz otaczającymi tarnowski rynek kamieniczkami niegdysiejszych patrycjuszy, którzy tak jak i szesnastowieczni właściciele miasta, ostatni Tarnowscy i Ostrogscy potrafili pracować, dorabiać się i doceniać uroki dostatniego życia. w latach trzydziestych XVI wieku domy ich zaczynają przypominać kamienice bogatych mieszczan stołecznego Krakowa, Sandomierza czy Biecza. Są wyłącznie murowane, piętrowe, dość obszerne i bogato zdobione. Spośród nich szczególną okazałością wyróżniają się te, tworzące zabudowę pierzei rynkowych. Zadaniem młodzieży było nie tylko słuchanie wykładu i podziwianie budowli, ale także szkicowanie budowli lub ich fragmentów charakterystycznych  dla stylu renesansowego. Organizatorkami wyprawy naukowej były nauczycielki ZSB: Bogumiła Starzyk, Jadwiga Stala – Dudek, Magdalena Chmielowska – Cięciwa i Konrad Poloczek.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »