Dzisiaj jest 19.06.2021.
Jesteś w:    Start arrow Erasmus+ 2020-2022 arrow Warsztaty międzykulturowe
Warsztaty międzykulturowe Drukuj
      W dniach 23.11. – 3.12.2020 w naszej szkole odbyły się na platformie zoom Warsztaty Międzykulturowe ASF dla 85 uczniów z klas 1TAp, 1TBp, 2TAp, 2TB, 2TC. Programy wymian międzykulturowych ASF Polska organizuje instytucja pozarządowa Programy Międzykulturowe - Aktion Sühnezeichen Friedensdienste.  Warsztaty sprawiły, że jesteśmy bardziej ciekawi innych kultur. Warto je poznawać osobiście, np. przez udział w wymianie semestralnej (lub nawet trwającej do półtora roku) w wybranym kraju na całym świecie. Można również zostać rodziną goszczącą. Dla przyjęcia osoby z innego państwa potrzebne jest:  łóżko, jedzenie i …..  otwarte serce. Wtedy poznajemy świat z punktu widzenia przedstawiciela innej kultury.  Konfrontujemy się z zachowaniami oczywistymi  w Polsce, typowymi dla nas, ale dla osoby z innego kraju zupełnie niezrozumiałymi.

Prelegentka, pani Karolina Koźmin wprowadziła uczniów w temat różnic kulturowych pomiędzy mieszkańcami różnych krajów świata. Poznaliśmy znaczenie stosowania pozytywnych i negatywnych stereotypów wobec określonej narodowości. Takie stwierdzenia są krzywdzące dla wielu ludzi, ponieważ nigdy nie dotyczą wszystkich.   Zdecydowanie bardziej bezpieczne jest sformułowanie generalizacji kulturowych, czyli  nie „Wszyscy” ale „Wielu Włochów je pizzę”. Nie wolno stereotypizować innych narodów.

 Co to jest kultura? Jest wiele definicji. Wszystko to , co mamy, myślimy i robimy. Zastanawialiśmy się nad różnicami międzykulturowymi. Takim przykładem są sposoby witania się  W Europie jesteśmy przyzwyczajeni do podawania ręki, ale w  Japonii jest to ukłon, a w Tybecie pokazywanie języka.

 Ciekawą metodą opisu fotografii jest angielskie słówko dive (nurkować)

D – describe (opisz fakty, które możemy dostrzec)

I – Interpret (zinterpretuj wysuwanie przypuszczeń)

V – Verify (zweryfikuj z osobą, która ma wiarygodne informacje)

E – evaluate  (oceń ) 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »