Dzisiaj jest 28.11.2021.
Jesteś w:    Start arrow Aktualności szkolne arrow Wirtualne zajęcia w muzeum Pollin
Wirtualne zajęcia w muzeum Pollin Drukuj
       W grudniu 2020 roku dla uczniów klas maturalnych z Zespołu Szkół Budowlanych w Mielcu odbyły się zajęcia z historii i kultury polskich Żydów. Z niezwykle bogatych losów diaspory żydowskiej tematyka prelekcji  dotyczyła przede wszystkim holocaustu na ziemiach polskich. Wykładowcy z muzeum Pollin, panie Barbara Subko i Beata Meller  oraz pan doktor Mariusz Jastrząb w czasie zajęć angażowali młodzież, która musiała wykazać się wiedzą  o losach narodowości wyznania mojżeszowego.  Archiwalne dokumenty, zdjęcia, zapiski  i rysunki, pochodzące ze zbiorów Muzeum POLIN oraz Żydowskiego Instytutu Historycznego ukazały cierpienie związane z głodem, niepewność jutra i poczucie bliskości śmierci. Zwrócono także uwagę na różne postawy Polaków wobec losu Żydów w czasie okupacji.

Na uwagę zasługuje wykład pani  Barbary Subko, która przedstawiła losy Żydów mieleckich, stanowiących większość  mieszkańców miasta. Uczniowie dowiedzieli się, iż w ciągu kilku dni unicestwiono połowę mieszkańców ówczesnego Mielca, ok. pięciotysięczną społeczność mieleckich Żydów, która żyła tam od kilkuset lat. Skutki tych działań były porażające: końca wojny w Mielcu doczekało niewiele ponad trzystu Żydów, którzy potem rozproszyli się po Europie i USA. Wykład i wirtualne zwiedzanie muzeum Pollin, było niezwykłą lekcją historii, ale także doskonałym wprowadzeniem do literatury lat wojny i okupacji. Należy podkreślić, iż  maturzyści przed wykładami pracowników z Muzeum Pollin, mieli cykl lekcji z historii poświęcony tematyce eksterminacji narodowości żydowskiej w czasie II wojny światowej.  Zajęcia połączone z warsztatami zrobiły ogromne wrażenie na młodzieży. Inicjatorkami tego typu zajęć były nauczycieli historii pani Bogumiła Starzyk i Iwona Kopera.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »