Dzisiaj jest 28.11.2021.
Jesteś w:    Start arrow Sport arrow Olimpiada Specjalna
Olimpiada Specjalna Drukuj
Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych partnerami Programu Sportów Zunifikowanych Olimpiad Specjalnych

Idea ruchu Olimpiad Specjalnych

Eunice Kennedy Shriver w roku 1968 podjęła się stworzenia międzynarodowej organizacji sportowej dla osób z upośledzeniem umysłowym w Stanach Zjednoczonych. Dzięki tej organizacji ci, których świat nauki uznał za niezdolnych do udziału w rywalizacji sportowej, mogą brać udział w zawodach, przeżywając radość i dumę ze swoich sportowych osiągnięć.
Powstała ona w wyniku przekonania, iż osoby z upośledzeniem umysłowym potrafią przy odpowiedniej zachęcie i instrukcji trenować, cieszyć się i czerpać korzyści z uczestnictwa w sportach indywidualnych i zespołowych, dostosowanych - tam, gdzie jest to niezbędne - do ich możliwości.

Obecnie Olimpiady Specjalne zrzeszają ponad milion sportowców z upośledzeniem umysłowym w ponad 200 akredytowanych programach narodowych na całym świecie. Posiada oficjalne uznanie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego który na podstawie umowy zawartej w 1988 roku daje prawo do używania wyrazu "Olympics" w swojej nazwie, a także do ceremoniału olimpijskiego i przeniesienia "świętego ognia olimpijskiego" z Grecji na Ceremonię Otwarcia Światowych Igrzysk rozgrywanych w cyklu czteroletnim.

W Olimpiadach Specjalnych mogą brać udział osoby z upośledzeniem umysłowym w wieku powyżej ósmego roku życia, bez względu na jego stopień czy współwystępujący inny rodzaj niepełnosprawności fizycznej lub zmysłowej, poziomu umiejętności sportowych. Udział w treningach i zawodach sportowych Special Olympics nie wymaga uiszczania żadnych opłat przez zawodników ani ich rodziny, nie istnieją bariery rasowe i religijne.Olimpiady specjalne umożliwiają zawodnikom treningi w 19 letnich i 5 zimowych dyscyplinach sportu, zgodnie z przepisami międzynarodowych federacji sportowych. Akcentuje ona moralne i duchowe cechy osób z upośledzeniem umysłowym, pobudzając ich poczucie godności i szacunku dla siebie.


Idea Special Olympics dotarła do Polski w połowie lat 80 i przyjęta została z wielkim entuzjazmem szczególnie przez środowiska na co dzień pracujące z osobami z upośledzeniem umysłowym. Ruch Olimpiad Specjalnych bardzo szybko zyskał poparcie rodzimych władz oświatowych i sportowych, jak również sympatię wielu wpływowych osobistości ze świata polityki, biznesu i sfer artystycznych. Wszystko to sprawiło, iż jego rozwój w kraju od początku był bardzo dynamiczny i ruch ten szybko zakorzenił się praktycznie na obszarze całego kraju.

Oficjalny Program Special Olympics Poland został akredytowany od 1985 r., a w latach 1985-90 istniejącego w strukturach TPD. We wrześniu 1990 roku zostało powołane Stowarzyszenie Sportowe dla Osób Upośledzonych Umysłowo uchwałą Głównego Komitetu Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki (obecny UKFiS). A już 30 listopada 1990 roku Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska zostało przyjęte w poczet członków Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Od 24 stycznia 1999 roku stowarzyszenie nosi nazwę Olimpiady Specjalne Polska. Sprawna organizacja i profesjonalizm działania zaowocował przyznaniem Polskiemu Programowi pierwszego, najwyższego stopnia akredytacji. Taki poziom akredytacji posiadają w Europie jeszcze dwa programy: Irlandia i Wielka Brytania.
Sporty Zunifikowane

Sporty Zunifikowane to program, w którym w ramach drużyny sportowej łączy się dla celów treningu i udziału w zawodach w przybliżeniu równą liczbę zawodników z upośledzeniem umysłowym z odpowiadającymi im umiejętnościami sportowymi zawodnikami bez upośledzenia umysłowego (partnerzy).

Wszyscy członkowie drużyny, zawodnicy i partnerzy, są w zbliżonym wieku oraz prezentują zbliżony poziom sprawności. Drużyny muszą być dobrane w taki sposób, aby zapewnić wszystkim jej uczestnikom takie motywują i w pełni angażują. Taki dobór prowadzi wszystkich jej członków do doskonalenia w zakresie uprawianej dyscypliny sportu, podniesienia poziomu zadowolenia ze swojej osoby, a wszystkim uczestnikom drużyny zapewnia uzyskanie równego statusu oraz przyczynia się do nawiązywania nowych przyjaźni. Zwiększa również świadomość społeczną o umiejętnościach i możliwościach osób z upośledzeniem umysłowym
 
Mielecka Drużyna Piłki Nożnej Zunifikowanej

 
Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego im Św. Jadwigi Królowej

Marcin Paliga     Adam Lesiński     Krzysztof Pleśniak

    Marcin Paliga               Adam Lesiński              Krzysztof Pleśniak

Damian Sambor     Arkadiusz Serafin

  Damian Sambor            Arkadiusz Serafin

 

Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych im. Żołnierzy Armii Krajowej w Mielcu

Maciej Okulski   Emil Murdza   Bartosz Szmagała   Mateusz Pezda

Maciej Okulski IVa TB      Emil Murdza IVa TB          Bartosz Szmagała IVa TB   Mateusz Pezda I LP

 

 

Stalowa Wola - I Sesja Treningowa:

 

 

 
Stalowa Wola - 16 grudnia 2010 r. - Turniej

Rusdnik - II Sesja Treningowa

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »