Dzisiaj jest 21.10.2020.
Jesteś w:    Start arrow Comenius 2010-2012 arrow Wizyta w gospodarstwie ogrodniczym GARDEN
Wizyta w gospodarstwie ogrodniczym GARDEN Drukuj
         W ramach międzynarodowego programu szkół Comenius „Schlank und fit” klasa I TA i I TB z nauczycielkami p. Elżbietą Światowiec i p. Martą Lechocińską  poznawały zdrową uprawę żywności w Mielcu. W dniu 5 kwietnia  2011 mieliśmy możliwość odwiedzenia i zapoznania się z podstawowymi gatunkami i odmianami warzyw w Firmie Garden. Oprowadzaniem i zapoznawaniem się z całą siecią firmy zajął się Stanisław Socha właściciel mieleckiej firmy GARDEN.


Podczas wizyty mogliśmy się dowiedzieć, iż firma została założona w 2000r a, w jej skład wchodzi kompleks szklarni o łącznej powierzchni 8ha (4ha typu rosyjskiego, 4ha typu ,,Venlo’’).Szklarnie od samego początku specjalizują się w uprawie pomidorów szklarniowych i ogórków. Od momentu powstania gospodarstwo dynamicznie się rozwija, inwestując w najnowocześniejsze technologie oraz rozwiązania produkcyjne. W ciągu 8 lat istnienia powierzchnia podwoiła się wybudowano nowoczesną kotłownię gazową oraz chłodnie o powierzchni 900m2. W roku 2005 wdrążono system EUREPGAP - GLOBALGAP . Firma z roku na rok się modernizuje oraz rozwija. W tej chwili jest 19,5 ha pod szkłem. Firma "GARDEN " dysponuje własnymi sieciami transformatorowymi, własnymi studniami głębinowymi. Cały zakład jest nie zależny. Podczas wizyty w firmie "GARDEN" obserwowaliśmy ogórka i pomidora w różnej fazie produkcyjnej oraz różnego gatunku i odmiany. Zwiedzając zakład oglądaliśmy warzywa różnego gatunku i odmiany w szklarniach radzieckich oraz najnowocześniejszego typy .Cała produkcja jest sterowana komputerowo. Właściciel opowiadał nam również o ostatniej większej inwestycji czyli o nowo wybudowanej szklarni o konstrukcji duńsko-holenderskiej o wysokości 6 m, szkło użyte podczas budowy to szkło hartowane. Podczas zwiedzania poszczególnych szklarni właściciel opowiadał i przedstawiał nam trzy typy ogrzewania: górne, (registry), pod rynnowe oraz dolne . Podstawowymi gatunkami pomidorów w szklarni, jakie mogliśmy zobaczyć i spróbować były to pomidory Holenderskie. Pomidory mogą być uprawiane na grono lub składowane luzem. W szklarni gdzie mogliśmy przebywać oraz gdzie znajdują się pomidory panuje wilgotność 80-83% natomiast temperatura wynosi 24-250C. System nawadniania składa się ze specjalnych kapilarków, które dozują wodę dla każdej jednej rośliny. Podczas gdy rośliny są wystarczająco duże i posiadają własne grona, stosuje się na nie specjalne plastikowe nakładki, które zapobiegają łamaniu się gron. W firmie zastosowano również biologiczna ochronę roślin, do której wykorzystano trzmiele, które mogliśmy od czasu do czasu zaobserwować. Na każdą jedną roślinę przypada 22 grona. Następną szklarnią,którą mogliśmy zobaczyć była to szklarnia o konstrukcji radzieckiej, która miała wysokość 2.8m , zastosowane ogrzewanie to ; górne , boczne i registry . System nawadniania również zawiera kapilarek dla każdej rośliny. Ogórki są sadzone na wełnie mineralnej, do której są zamocowane kapilarki. Podstawowymi gatunkami ogórków są również ogórki holenderskie. Firma posiada własna kotłownie z wielkim piecem gazowym który produkuje ciepło potrzebne do ogrzewania szklarni jak i również dwutlenek węgla który jest niezbędny dla roślin.Podczas wizyty w poszczególnych szklarniach nadszedł również czas na wizytę w chłodni o powierzchni 900 m2 w ,której są już spakowane i czekające na transport warzywa.
 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »