Dzisiaj jest 21.10.2020.
Jesteś w:    Start arrow Comenius 2010-2012 arrow Różnorodność kultur w Zespole Szkół Budowlanych
Różnorodność kultur w Zespole Szkół Budowlanych Drukuj
          W Zespole Szkół Budowlanych im. Żołnierzy Armii Krajowej w Mielcu od ubiegłego roku jest realizowany projekt Comenius „Schlank und fit" czyli „Szczupli i w dobrej kondycji", w którym biorą udział szkoły z Polski, Portugalii, Niemiec i Turcji. Celem projektu jest propagowanie wśród młodzieży zdrowego stylu życia. W ramach ogólnoeuropejskiej akcji nauczyciele uczestniczący w tym przedsięwzięciu poznają także specyfikę placówek oświatowych partnerskich krajów. W dniach 25.05.- 28.05.2011 Zespół Szkół Budowlanych w Mielcu odwiedziła dwunastoosobowa reprezentacja krajów uczestniczących w projekcie. Nauczyciele zostali uroczyście powitani przez dyrektora ZSB Stanisława Starzyka oraz koordynatorkę projektu Alinę Dziurgot.


Uczniowie ubrani w regionalne stroje dokonali w języku angielskim prezentacji tradycji i obyczajów polskich oraz wykonali sztukę o zdrowym odżywianiu w języku niemieckim. Młodzież przedstawiła dotychczasowe wyniki pracy w projekcie w formie plakatów i licznych prezentacji multimedialnych. Następnie wszyscy nauczyciele biorący udział w projekcie Comenius obradowali i dzielili się efektami swojej pracy dotyczącej realizacji zadań dwuletniego przedsięwzięcia. Obcokrajowcy zwiedzili Mielec, Rezerwat „Bagno Przecławskie" (przy dużym zaangażowaniu Edwarda Michockiego z Biura Promocji i Informacji Urzędu Miejskiego w Mielcu), Sandomierz, a także Kraków. Zwiedzanie mieleckiej Starówki rozpoczął koncert uczniów Szkoły Muzycznej. Ogromnym przeżyciem dla gości był taniec poloneza, który odtańczyli w tradycyjnych strojach uczniowie ZSB w przecławskim zamku. Nauczyciele uczestniczyli w wielu lekcjach, m.in. języka angielskiego, wychowania fizycznego oraz konkursie o znajomości geografii krajów partnerskich. Praca naszych uczniów spotkała się z dużym uznaniem zagranicznych nauczycieli. Goście mieli przyjemność spotkać się z wicestarostą Andrzejem Bryłą i Stanisławem Tomzą, Dyrektorem Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu i Jerzym Zorzyckim, sekretarzem Starostwa Powiatowego w Mielcu. Uczestnicy projektu byli po raz pierwszy w Polsce, ale kraj zrobił na nich niesamowite wrażenie. Przedstawiciele partnerskich krajów mieli profesjonalnie przygotowany program wizyty przez nauczycieli: Alinę Dziurgot, Elżbietę Światowiec, Joannę Balcerzak, Agatę Robak, Jadwigę Stala-Dudek i Krzysztofa Midurę. Profesjonalnym tłumaczeniem rozmów zajęli się angliści ZSB: Agnieszka Lamot - Kulawiec i Magdalena Tomecka.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »