Dzisiaj jest 16.01.2025.
Jesteś w:    Start arrow Comenius 2012-2014 arrow Zespół Szkół Budowlanych prezentuje architekturę Mielca w Norwegii
Zespół Szkół Budowlanych prezentuje architekturę Mielca w Norwegii Drukuj
           W dniach 14-18 V 2013r. w ramach programu Comenius „Spirit of Hope” odbył się kolejny wyjazd uczniów i nauczycieli ZSB do szkoły Tranevagen w Norwegii. W wyjeździe wzięły udział Małgorzata Dul, Sylwia Babiec (uczennice klasy I TB) , Paula Grądzka (II TB)  wraz z  nauczycielami Aliną Dziurgot i Elżbietą Światowiec.
Projekt „Spirit of Hope” gromadzi uczniów i nauczycieli jedenastu krajów w realizacji zadań z wielu dziedzin naszego życia. Jedną z nich jest architektura. Uczestnicy projektu mieli zapoznać się z budownictwem i architekturą miejscowości, w których mieszkają. Następnie przeprowadzono konkurs plastyczny pod hasłem „ Architektura – jak mieszkamy”, dzięki czemu mogli rozwijać swoją wrażliwość i umiejętności malarskie. Ponadto uczniowie przygotowali prezentację multimedialną w języku angielskim na temat zabytków architektonicznych miasta.

Ich rówieśnicy z innych krajów przedstawili prezentacje z architektury swojej okolicy i miasta. Po obejrzeniu prezentacji łatwo dało się rozpoznać podobieństwa i różnice w budownictwie na przestrzeni wieków naszych krajów. Uczniowie ZSB gromadzili zdjęcia najbardziej charakterystycznych obiektów Mielca. Na prezentacji znalazły się: barokowy Kościół Św. Mateusza, eklektyczne kamienice Starego Mielca, budynki z okresu realnego socjalizmu, Urząd Miasta i współczesne budynki mieszkalne jednorodzinne i wielorodzinne.
Drugim celem spotkania w Norwegii 45 uczniów z 11 krajów Europy było praktyczne zastosowanie zdobytej wcześniej wiedzy kulinarnej. Międzynarodowe czteroosobowe grupy przygotowały posiłki, pochodzące z różnych krajów według samodzielnie opracowanych wcześniej multimedialnych przepisów w języku angielskim. Uczniowie polscy przygotowali przepisy na tradycyjne potrawy polskie: bigos, pierogi, grochówkę, sernik i gołąbki.  Wspólne gotowanie i degustacja potraw różnych krajów była niezapomnianym doświadczeniem i niecodziennym przeżyciem.
Uczniowie zwiedzili nowoczesną szkołę na wyspie Sotra, spędzali czas z nowopoznanymi koleżankami i nauczycielami. Norwescy gospodarze zapewnili im także turystyczne atrakcje rejonu: połów ryb kutrem na fiordzie oraz zwiedzanie niemieckiej fortecy Fjell, co pozwoliło im wzbogacić wiedzę o Norwegii w czasie II wojny światowej.  Zapoznani zostali też z nowymi technologiami podwodnej eksploatacji ropy naftowej w Aker Solutions, CCB. Uczestniczyli w patriotycznej paradzie z okazji Dnia Konstytucji, podziwiając piękne norweskie stroje ludowe i narodowy wystrój miasta Bergen.
Mieszkając u rodzin, gdzie zostali przyjęci bardzo serdecznie z wielką radością, mieli nieustanną możliwość (i konieczność) posługiwania się językiem angielskim. Stąd ich umiejętności w tej dziedzinie znacząco wzrosły. Ważniejszy jednak był aspekt interkulturowy całego przedsięwzięcia. Współpracując z uczniami innych krajów w wykonywaniu różnych zadań mieli okazję przekonać się, że bez względu na różnice kulturowe, narodowościowe, etniczne czy religijne, młodzi ludzie wszystkich krajów Europy są do siebie podobni, mają te same problemy i zainteresowania. Jednym słowem „ mogli praktycznie doświadczyć jedności Europy”.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »