Dzisiaj jest 21.10.2018.
Jesteś w:    Start
"Superbohaterowie" z Zespołu Szkół Budowlanych pragną pomagać Drukuj
       15 grudnia 2017 roku w Zespole Szkół Budowlanych w Mielcu odbył się finał akcji „Komórkomania”. Przedsięwzięcie miało na celu zarejestrowanie pełnoletnich osób, w bazie dawców komórek macierzystych fundacji DKMS. Wszystko po to, aby pomóc osobom chorym na nowotwór krwi lub inną chorobę, wymagająca dawstwa komórek macierzystych lub szpiku kostnego. Przed finałem akcji z pełnoletnimi uczniami naszej szkoły spotkali się wolontariusze z klasy 4 Ta Piotr Stopa i Kacper Węglarz.

Przeprowadzili oni zajęcia edukacyjno-informacyjne w klasach trzecich i czwartych. W tym celu przygotowali prezentację multimedialną odnośnie tego, kto może być dawcą, jak wygląda procedura pobrania komórek macierzystych oraz tego, że rejestracja w bazie dawców to w pełni  poważna i świadoma decyzja.  Chłopcy z ZSB obalili też mity dotyczące oddawania szpiku i komórek macierzystych. W piątek 15 grudnia od godziny 9 rano trwała akcja rejestracji. Pełnoletni uczniowie musieli wypełnić formularz i za pomocą specjalnych pałeczek pobrać wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Dzięki tej akcji aż 40 uczniów naszej szkoły  dołączyło  do grona SUPERBOHATERÓW, którzy mogą uratować życie innym ludziom! Podziękowania należą się wszystkim, którzy zdecydowali się wziąć udział w rejestracji, a także  wolontariuszom, którzy zajęli się przygotowaniem i przebiegiem Dnia Dawcy w ZSB. Byli to: Kacper Węglarz, Piotr Stopa, Fabian Pietryka, Adrian Kozioł, Jakub Moskalewicz, Piotr Maziarz, Łukasz Pleban, Paweł Zięba. Inicjatorką akcji w Zespole Szkół Budowlanych była nauczycielka Magdalena Tomecka.
 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »