Dzisiaj jest 24.02.2019.
Jesteś w:    Start
"Gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół" Drukuj
       Wspomnienia strażaków z akcji ratowniczej WTC 11 września 2001 w oparciu o książkę „Ostatni z żywych” Richarda Picciatto. Promocja czytelnictwa w Zespole Szkół Budowlanych wciąż trwa. Kolejna lekcja z tego cyklu odbyła się na lekcji zajęć z wychowawcą i religii w kl. II Ta o innowacji pedagogicznej „Ochrona przeciwpożarowa budynku”.

Słowa Pisma Świętego z Ewangelii Św. Jana –  „Gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” przyświecały  autorowi wspomnień jak i wielu strażakom , którzy oddali swe życie  w akcji ratowniczej World Trade Centre 11 września 2001 w Nowym Jorku. Uczniowie czytając fragmenty wspomnień Richarda Picciatto  zapoznali z dramaturgią pracy strażaków. Odwaga, gotowość do poświęceń a nawet ofiary z życia to cechy tych współczesnych bohaterów. Książka przywraca wiarę w etos, w wartości, w poświęcenie. Gdy obok ktoś woła o pomoc, zwykły człowiek zastanowi się przez ułamek sekundy, czy pośpieszyć z odsieczą. Ostatnio zresztą coraz częściej odwraca głowę i udaje przed samym sobą, że nie słyszy wołania. Strażak nie zastanawia się ani chwili. Młodzież czytając tak przejmujące wspomnienia, zastanawiała się nad misją swojego przyszłego zawodu. Pomysłodawczyniami tak niecodziennej lekcji były nauczycielki ZSB Elzbieta Światowiec i Magdalena Chmielowska–Cieciwa.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »