Dzisiaj jest 14.12.2018.
Jesteś w:    Start
Jubileusz 20 - lecia nadania imienia Żołnierzy Armii Krajowej Drukuj
       2 marca 2018 roku Zespół Szkół Budowlanych w Mielcu obchodził jubileusz 20 – lecia nadania imienia Żołnierzy Armii Krajowej. Uroczyste obchody odbyły się w auli ZST, gdzie zgromadzili się zaproszeni goście, grono pedagogiczne, a także cała społeczność uczniowska ZSB. Uroczystą galę poprowadziła Jadwiga Stala -  Dudek. Na uroczystości jubileuszowe przybyli: Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła, Wicestarosta Powiatu Mieleckiego pani Maria Napieracz, członek zarządu Powiatu Mieleckiego Andrzej Bryła, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej  - odział Mielec Jerzy Dębicki, syn kapitana Tadeusza Orłowskiego – Jerzy Orłowski i byli dyrektorzy ZSB.

Oficjalne przemówienie wygłosił dyrektor ZSB Stanisław Starzyk, który w czasie swojego wystąpienia powiedział ważne słowa: Dwadzieścia lat temu wybór patrona i nadanie imienia szkole było ważnym wydarzeniem w życiu tej placówki oświatowej i społeczności lokalnej. Dzień ten przeszedł do historii naszej szkoły. Patron, jakim są Żołnierze Armii Krajowej czyni nas wyjątkowymi, jednakże imię to nie jest tylko zaszczytem – jest przede wszystkim obowiązkiem i zobowiązaniem do pielęgnowania pamięci o tych, których udziałem stała się walka o wolność naszej Ojczyzny.(…) Patron naszej szkoły zobowiązuje nas do kształtowania w młodzieży dumy narodowej i patriotyzmu. W Zespole Szkół Budowlanych takich działań nie brakuje. Nasza szkoła wytworzyła bogatą tradycję, swój klimat i przede wszystkim połączyła kilka pokoleń ludzi – nauczycieli, pracowników oraz uczniów i absolwentów.
Kolejnym punktem obchodów było przybliżenie historii nadania szkole imienia. Referat wygłosiła nauczycielka historii Bogumiła Starzyk. Tekst został uzupełniony prezentacją multimedialną. Dyrektor Stanisław Starzyk w czasie jubileuszu postanowił nagrodzić osoby, dzięki którym w placówce oświatowej mogą być kultywowane tradycje patriotyczne. Pamiątkowe statuetki otrzymali: Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła, Wicestarosta Powiatu Mieleckiego pani Maria Napieracz, członek zarządu Powiatu Mieleckiego Andrzej Bryła, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej  - odział Mielec Jerzy Dębicki, kapitan Tadeusz Orłowski – pośmiertnie i  byli dyrektorzy ZSB: Stanisław Skórski, Lidia Wallich i  Anna Kula. Młodzież ZSB wręczyła statuetkę dla obecnego dyrektora ZSB Stanisława Starzyka.
Następnie głos zabrał Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła, który w swoim przemówieniu podkreślił, że mielecka ZSB to szkoła z tradycjami, w której rokrocznie uroczyście obchodzi się pamięć patrona szkoły, który wpisuje się w obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pan starosta wręczył na ręce dyrektora Stanisława Starzyka pamiątkowy grawerton, uhonorował także prezesa ŚZŻAK – oddział Mielec Jerzego Dębickiego. Prezes ŚZŻAK – oddział Mielec Jerzy Dębicki w czasie swojego przemówienia podziękował dyrekcji i nauczycielom za przybliżanie młodzieży dokonań największej w Europie Podziemnej Polskiej Armii jaką była Armia Krajowa.
Ostatnim punktem obchodów tak zacnego jubileuszu była akademia, w której młodzież zaprezentowała najpiękniejsze wiersze o żołnierzach AK i śpiewała pieśni patriotyczne oddające klimat tamtych lat. Uczniowie zaprezentowali także scenkę ukazującą martyrologię Danuty Siedzikówny – „Inki” , młodej sanitariuszki, zamordowanej w bestialski sposób przez komunistyczny aparat władzy. Patriotyczny montaż słowno – muzyczny przygotowały nauczycielki: Jadwiga Stala – Dudek, Bogumiła Starzyk i Iwona Kopera. Po oficjalnych obchodach zaproszeni goście mieli możliwość wpisania się do Pamiątkowej Księgi.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »