Dzisiaj jest 16.06.2024.
Jesteś w:    Start
Uczennica Zespołu Szkół Budowlanych finalistką ogólnopolskiego konkursu Drukuj
    Karolina Chrabąszcz z czwartej klasy technikum o innowacji pedagogicznej projektowanie architektoniczne w Zespole Szkół Budowlanych w Mielcu otrzymała tytuł finalistki VII edycji ogólnopolskiego konkursu "Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim ". Uczennica napisała pracę Inspiracje twórczością Włodzimierza Wysockiego w utworach Jacka Kaczmarskiego. Jury złożone z pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, zakwalifikowało pracę do ścisłego finału. Karolina znalazła się wśród trzydziestu najlepszych znawców twórczości barda Solidarności. 


Czytaj całość
 
Wirtualne zajęcia w muzeum Pollin Drukuj
       W grudniu 2020 roku dla uczniów klas maturalnych z Zespołu Szkół Budowlanych w Mielcu odbyły się zajęcia z historii i kultury polskich Żydów. Z niezwykle bogatych losów diaspory żydowskiej tematyka prelekcji  dotyczyła przede wszystkim holocaustu na ziemiach polskich. Wykładowcy z muzeum Pollin, panie Barbara Subko i Beata Meller  oraz pan doktor Mariusz Jastrząb w czasie zajęć angażowali młodzież, która musiała wykazać się wiedzą  o losach narodowości wyznania mojżeszowego.  Archiwalne dokumenty, zdjęcia, zapiski  i rysunki, pochodzące ze zbiorów Muzeum POLIN oraz Żydowskiego Instytutu Historycznego ukazały cierpienie związane z głodem, niepewność jutra i poczucie bliskości śmierci. Zwrócono także uwagę na różne postawy Polaków wobec losu Żydów w czasie okupacji.

Czytaj całość
 
Wideokonferencja z Anglią Drukuj
Porównanie zwyczajów świątecznych w Polsce  a Anglii było tematem spotkania online "Christmas Carol" zainteresowanych 20 uczniów klas 1TB, 1TA, 2TAp, 2TCp  i 2TB w ramach projektu Erasmus+ From Columbus to Atlantis w dniu 16.12.2020. Nasi uczniowie odpowiadali na pytania uczniów Shotton Hall w Peterlee w pólnocnej Anglii, a następnie sami zadawali pytania o sposoby świętowania w Wielkiej Brytanii. Mimo początkowej tremy udało się uczniom na żywo prowadzić konwersacje pod kierunkiem nauczycielek Anny Dudek i Aliny Dziurgot.

Czytaj całość
 
Akt lokacyjny miasta Mielec 1470 rok Drukuj
Skąd pochodzisz?
     Jestem z Mielca.
Czy znasz historie swojego miasta ?
     W tym roku świętujemy 550 rocznice lokalizacji miasta Mielca. To okrągłe urodziny , to ponad pół wieku istnienia naszego miasta. A kiedy to się zaczęło? Dane historyczne podają że osada Mielec uzyskała praw miejskie 18 listopada 1470 roku. Oto dokument –Akt lokacyjny miasta Mielca.

Ponad pół wieku historii zostało spisane na podstawie różnych dokumentów historycznych w trzytomowej monografii Mielca. Sięgnijmy po tą publikacje i poznajmy swoje korzenie.
 
Zobacz też…
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 21 - 25 z 981