Dzisiaj jest 21.01.2020.
Jesteś w:    Start
Święto Zmarłych Drukuj
Święto Zmarłych


Do początku XX w. w Polsce (na terenach wiejskich) istniał zwyczaj przygotowywania w dniu 31 października różnych potraw. Pieczono chleby, gotowano bób i kaszę, a na wschodzie kutię z miodem i wraz z wódką pozostawiano je na noc dla dusz zmarłych (prawosławni na grobach, katolicy na domowych stołach). Wieczorem zostawiano uchylone drzwi wejściowe, aby dusze zmarłych mogły w swoje święto odwiedzić dawne mieszkania. Był to znak gościnności, pamięci i życzliwości, w zwyczaju było również nawoływanie zmarłych po imieniu. Wierzono, że dusze doświadczają głodu i pragnienia, potrzebują wypoczynku i bliskości krewnych. Obowiązkiem żywych było zaspokojenie tych pragnień, gdyż obrażone czy rozgniewane mogły straszyć, wyrządzić szkody, sprowadzić nieszczęście czy przedwczesną śmierć. Po zapadnięciu zmroku, przez dwa kolejne dni: 1 i 2 listopada, zabronione było klepanie masła, deptanie kapusty, maglowanie, przędzenie i tkanie, cięcie sieczki, wylewanie pomyj i spluwanie, aby nie rozgnieść, nie skaleczyć i nie znieważyć odwiedzającej dom duszy. W całej Polsce ugaszczano obficie żebraków i przykościelnych dziadów, ponieważ wierzono, że ich postać mogła przybrać zmarła przed laty osoba. W zamian za jadło zobowiązani byli do modlitwy za dusze zmarłych.
                                 
Czytaj całość
 
Życzenia Drukuj
Życzenia
 
"Jakże nie pisać wierszy, jakże nie płonąć w podzięce. Za dar najpiękniejszy, za „SERCE". Tymi słowami pragniemy przekazać najserdeczniejsze życzenia za wielką cierpliwość, wyrozumiałość i trud włożony w Nasze wychowanie wszystkim Drogim Profesorom Zespołu Szkól Budowlanych.
 

 
Podziel się posiłkiem Drukuj

Uczniowie ZSB w akcji „Podziel się posiłkiem”

    W ostatni piątek i sobotę września (28-29.09) w około 1 600 sklepach w całej Polsce odbyła się akcja zbierania żywności dla dzieci. Zbiórka żywności „Podziel się Posiłkiem” to, obok zakupu produktów „z talerzykiem”, najpopularniejsza forma pomocy niedożywionym dzieciom, prowadzona w ramach programu społecznego „Podziel się Posiłkiem”. Organizatorem zbiórki są Banki Żywności. Każdy może pomóc, robiąc w te dni zakupy i przekazując żywność wolontariuszom.


Czytaj całość
 
Film"Katyń" Drukuj

Wzruszający „Katyń”

 

28 września br. uczniowie ZSB obejrzeli film w reż. Andrzeja Wajdy „Katyń”. Dzieło zasługuje na obejrzenie, pokazuje zawiłą historią Polski w sposób bardzo wzruszający, to pierwszy polski film fabularny poświęcony zbrodni katyńskiej i kłamstwu katyńskiemu.

 

Czytaj całość
 
Zobacz też…
««  start « poprz. 171 172 173 174 175 176 177 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 871 - 875 z 884